MIKS NUKUD ON OLULISED MÄNGUASJAD

MIKS NUKUD ON OLULISED MÄNGUASJAD

Nukkudega mängimine on noorte laste ning eriti tüdrukute seas väga populaarne. Nukkudega mängimine ei ole lihtsalt mängimine vaid lapsed õpivad läbi selle päris maailmas toime tulema. Peaaegu kõik täiskasvanud naised on läbi lapsepõlve mänginud nii mõnegi mängu koos nukkude või muude mänguasjadega. Nukud on laste elus väga tähtsad, nad hoiavad endas rõõmsaid mälestusi ning tugevaid emotsioone ka veel täiskasvanueas.

Läbi mängu õppimine
Mängu läbi on kõige parem õppida kuna see on vahva. Seda meetodit on viimastel aastatel hakatud kasutama ka täiskasvanuõppes ning koolides algklassidest gümnaasiumini välja. Mida aga täpsemalt nukkudega mängimine lastega teeb?

  1. Lapsed mängivad tihti nukkudega kõva häälega ehk neid on võimalik kõrvalt kuulata kuid miks peaks see tähtis olema?

Kuulates pealt enda lapse mängimist, saab teda paremini tundma õppida. Tavaliselt mängivad lapsed läbi sotsiaalseid situatsioone, mida nad on näinud, kuulnud või mida nad välja mõtlevad – igal juhul õpivad lapsed nukkudega mängides erinevaid sotsiaalseid pädevusi ning oskusi. Nad hakkavad vaid iseenda asemel ka teiste mõtetesse tungima ning mõtlema, mida teine inimene (nukk) võiks tunda erinevates situatsioonides. Nt: Kui nukk kaotab oma sõbra / sõbranna ära on ta kurb. Kui nukku lüüa on tal valus jms, kõik need mängulised oskused kanduvad üle päris maailma, päris inimestega.

  1. Mängimise jooksul võib laps väljendada iseenda soove ning muresid.

Valjusti mängimise ajal võivad lapsevanemad aru saada mis lapsele meeldib ja mis mitte. Näiteks kui laps mängib tihti, et koerad on nukkudele ebameeldivad, siis on hea võimalus, et laps kardab päriselus koeri. Sarnaselt võib lapsele endale meeldida näiteks mõne instrumendi mängimine, kui mõni tema nukkudest seda hea meelega teeb.

  1. Järgmisena on võimalik lapsi läbi mängu õpetada.

Tavaliselt ei ole soovitatud lapse mängudesse end vahele segada kuid kui lapsevanemad näevad võimalust, kus midagi õpetada, siis on see teretulnud. Nt: laps teeb nimelt teisele nukule haiget – lapsevanema sekkumisel tuleb lapsele seletada, et nii ei tohi teha sest nukul on valus.

  1. Lisaks õpivad lapsed läbi rollimängude erinevate inimeste eluviise.

Laps saab aru, et müüja, koka, lapsevanema, õpetaja ning autotehniku elud on erinevad. Sealhulgas hakkavad lapsed juba mõtlema mida neile meeldiks teha – nende unistused & soovid.

Nukkudega mängimise ajal areneb üldiselt laste kujutlusvõime, mida nad saavad kogu oma elu kasutada erinevates situatsioonides. Fantaasia, kognitiivne areng (vaimne areng: tähelepanu; taju; mälu; loovus; mõtlemine jne), sotsiaalsed oskused, sallivus ning empaatiavõime.

Kokkuvõttes on nukkudega mängimine lastele arenemise vaatenurgast väga tähtis osa. Nii poisid kui tüdrukud õpivad läbi mängimise erinevaid sotsiaalseid kui ka kognitiivseid oskusi, mis on täisväärtuslikuks eluks väga vajalikud oskused.

Erinevaid nukke on võimalik aga soetada endale ning enda lastele kiirelt ning mugavalt meie e-poest.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!